Wybory 2024

Łukasz Rydzik - kandydat na radnego Sejmiku woj. podkarpackiego

Łukasz Rydzik moje działania polityczne

Jednym z kandydatów Nowej Lewicy do Sejmiku woj. podkarpackiego jest Łukasz Rydzik, czyli właśnie ja. Jestem politykiem Młodego Pokolenia, dobrze znany lokalnej społeczności. Urodziłem się w Jarosławiu, wychowałem w Oleszycach, a uczyłem w Lubaczowie. 

Dziś, jako mąż i ojciec, odczuwam odpowiedzialność za przyszłość naszego województwa. Dzięki swoim korzeniom jestem zaznajomiony zarówno z problemami regionu (z którymi od lat walczę, osiągając wymierne rezultaty), jak i z pracą sejmową, będąc od 2019 – 2024r. Sekretarzem Biura Lewicy w Sejmie, Członkiem Zarządu Krajowego Nowej Lewicy, wiceprzewodniczącym jej podkarpackiej odnogi czy asystentem Europosła Roberta Biedronia. Obecnie realizuję swoją misję pracując w Ministerstwie Infrastruktury. Mam więc doświadczenie w sferze polityki, jednocześnie pozostając blisko ludzi, którym będę w stanie realnie pomóc.

Okręg Wyborczy nr 4

Ja, Łukasz Rydzik jestem kandydatem na radnego Sejmiku woj. Podkarpackiego startującym z Okręgu Wyborczego nr 4. Obejmuje on powiaty: jarosławski, lubaczowski, przemyski i przeworski. Wyborcy z tych terenów wybiorą łącznie 6 radnych, w związku z czym każdy głos jest na wagę złota.

Zagłosować mogą mieszkańcy m.in. takich miejscowości, jak m.in.:

  • Oleszyce,
  • Cieszanów,
  • Lubaczów
  • Jarosław
  • Przeworsk
  • Przemyśl
  • Radymno
  • Kańczuga
  • Stary Dzików
  • Horyniec-Zdrój
  • Orły
  • Sieniawa
  • Adamówka
  • Radawa

Postulaty Łukasza Rydzika - czyli o co walczę?

Pytacie, jakie są postulaty Łukasza Rydzika, czym chcę się zająć podczas pracy w Sejmie? Oto kilka najważniejszych kwestii:

W czasach szalejącej inflacji ważny jest także pakiet rozwiązań dla seniorów. Dotyczy on waloryzacji rent i emerytur, leków po 5 zł oraz wprowadzenia emerytury wdowiej – na wzór rozwiązań funkcjonujących z powodzeniem za granicą. Dokładanie kolejnych wypłat, tzw. 13 i 14 emerytur, to jedynie gra polityczna, skazująca seniorów na łaskę rządu. Emeryci potrzebują stałych podwyżek, a nie jałmużny.

Obecna sytuacja w Polsce nie sprzyja młodym ludziom, marzącym o własnym mieszkaniu. Ze względu na niższe zarobki, niepewne warunki zatrudnienia, czy brak kapitału często nie mogą pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Państwo powinno wspomóc ich w tym zakresie, budując mieszkania przeznaczone na wynajem z niskim czynszem.

Kolejnym krokiem jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym – zwiększenie liczby połączeń kolejowych i autobusowych. Dziś problem ten dotyka nawet kilkunastu milionów obywateli, a transport publiczny nie dociera do ok. 20% miejscowości. To utrudnia, a często nawet uniemożliwia edukację, podjęcie zatrudnienia na miarę możliwości jednostki, a w rezultacie godne życie i rozwój regionalny.

Od początku swojej działalności politycznej jestem silnie zaangażowany w sprawy lokalne. Nic więc dziwnego, że postuluję lepsze finansowanie samorządów – bez tego część regionów zwyczajnie nie jest w stanie się rozwijać. Tymczasem w ostatnich latach budżety te są coraz bardziej okrajane, co prowadzi do dalszych dysproporcji w konkurencyjności regionalnej.

Gdy mówimy o godnym życiu, nie sposób nie zwrócić uwagi na ekologie i jakość powietrza. Dziś musimy inwestować w Odnawialne Źródła Energii. Dlatego też postuluję o produkcję prądu dla każdego Polaka i możliwość sprzedaży nadmiaru prądu pochodzącego z OZE.

W ostatnich latach w Polsce kobietom odebrano wiele podstawowych praw jakimi cieszą się ich koleżanki na Zachodzie. Kobiety powinny w końcu otrzymać zabrane im prawo do przerywania ciąży do 12. tygodnia, a po 12. tygodniu ciąży – w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Zwiększyć należy także dostęp do opieki ginekologicznej dla każdej kobiety oraz przywrócić możliwość zakupu refundowanych tabletek „dzień po”.

Lewica stoi na stanowisku, że Kościół powinien być całkowicie rozdzielony od funkcjonowania państwa. Obecnie kler z budżetu państwa otrzymuje każdego roku miliardowe transfery pieniężne, które mogłyby być przeznaczone na inne niezbędne potrzeby, np. na onkologię. Kościół powinien być sprawiedliwie opodatkowany, finansowany ze składek wiernych, a lekcje religii nauczane w salkach katechetycznych. Dodatkowo kościół powinien odtajnić wszystkie dokumenty dotyczące kościelnej pedofilii, a pedofile oraz osoby tuszujące te sprawy powinny ponieść zasłużoną karę.

Najwyższa pora wprowadzić w Polsce odpowiedzialną politykę narkotykową. Obecne restrykcyjne prawo i penalizowanie użycia marihuany jest szkodliwe i powoduje, że dostęp do marihuany jest dużo łatwiejszy dla dzieci i młodzieży niż dorosłych użytkowników. Legalna marihuana to kontrola nad jej dostępnością i jakością, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowników. To także miliardy złotych do budżetu państwa, które obecnie są w szarej strefie w rękach przestępców.

Problemem, zarówno na wsiach, jak i w dużych miastach, jest niekontrolowany rozród zwierząt. Bezpańskie koty stanowią zagrożenie m.in. dla populacji ptaków. Psy przepełniają schroniska, żyjąc w skrajnie złych warunkach. Przynajmniej częściowym rozwiązaniem tego problemu ma być darmowa sterylizacja zwierząt domowych.

Dla rolnictwa, ale także przemysłu, ważne są działania mające na celu upowszechnienie upraw konopi włóknistych. Niegdyś roślina ta była w Polsce niezwykle popularna, niestety obecnie praktycznie całkowicie zniknęła z naszych pól. A jest ona bardzo uniwersalną rośliną. Można z niej produkować żywność, leki, materiały włókiennicze, budowlane, izolacyjne, papier czy produkty energetyczne. Jest łatwa w uprawie, rośnie tak szybko jak bambus oraz jest odporna na złe warunki atmosferyczne. Co ciekawe z 1 hektara upraw konopi można uzyskać do 20 ton suchej masy, a taki sam areał w czasie wzrostu pochłania z atmosfery ponad 10 ton CO2, czyli tyle co 60 letni las. Można ją uprawiać na terenach poprzemysłowych, dotkniętych suszą oraz nieużytkach. Według optymistycznych prognoz światowy rynek konopi będzie wart 350 miliardów dolarów do 2030 roku. Musimy zapewnić, że część z tych pieniędzy trafi do polskich rolników! Także z Podkarpacia, gdzie historycznie konopie były powszechnie uprawianą rośliną.

Spotkajmy się przy urnach!

Ostatnie lata dla Polski były najzwyczajniej trudne. Szalejące ceny na rynku mieszkaniowym, wzrosty stóp procentowych, ogromna inflacja, opróżniająca nasze portfele znacznie szybciej niż przed laty. Dodatkowo wiele zmian, mających wpływ na nasze życie społeczne, zmiany w zakresie szkolnictwa, czy praw kobiet. To wszystko ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Państwo powinno stać na straży prawa, lecz działać z myślą o obywatelach, by wszystkim niezależnie od płci, wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania, statusu majątkowego, koloru skóry, czy wyznania żyło się lepiej. Uczyńmy Podkarpacie naszym wspólnym domem!

Rok wyborczy zawsze jest szczególnie ważnym okresem dla Polski. To w nim decydują się losy kraju i jego mieszkańców – tym razem w samorządzie. Z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie. By tego dokonać musimy wybrać godnych reprezentantów naszego województwa. Dlatego tak ważne, by wszystkie osoby uprawnione do głosowania pojawiły się przy urnach wyborczych tej wiosny– 7.04.2024. Spotkajmy się na wyborach – liczę na Państwa głos!

Łukasz Rydzik
Kandydat na radnego Sejmiku woj. podkarpackiego